جستجوی
پیشرفته

بهترین دکتر سر درد زنجان

بهترین دکتر سردرد زنجان

در این مقاله از زنجان دکتر به بررسی بهترین دکتر و متخصص سر درد زنجان می پردازیم.

سردرد چیست؟

یک بافت نازک به نام ضریع جمجمه، استخوان‌ها، سینوس‌ها، چشم‌ها و گوش‌ها را احاطه کرده است که در صورت ملتهب و دردناک شدن باعث درد در سر و گردن می‌شود. می توانید با متخصص مغز و اعصاب گفت و گو کنید . همچنین بافت پوشاننده‌ی مغز و نخاع یعنی مننژ هم در صورت ملتهب شدن باعث سردرد می‌شود.

شایع‌ترین انواع سردرد اولیه

سردرد اولیه زمانی اتفاق می‌افتد که مشکلی در سر شما وجود داشته باشد. فعالیت شیمیایی مغز، اعصاب یا عروق خونی اطراف جمجمه و عضلات سر و گردن همگی می‌توانند در بروز این نوع سردرد نقش داشته باشند. سردردهای اولیه می‌توانند اپیزودیک یا مزمن باشند:

 • سردردهای اپیزودیک ممکن است هر چند وقت یک‌بار اتفاق بیفتند، اما بیشتر از ۱۵ روز در ماه رخ نمی‌دهند. آن‌ها می‌توانند از نیم ساعت تا چند ساعت ادامه داشته باشند.
 • سردردهای مزمن پایدارتر هستند و بیشتر از ۱۵ روز در ماه رخ می‌دهند.

سردردهای اولیه باعث از کارافتادگی دائمی یا مرگ نمی‌شوند. اما در صورت شدید بودن می‌توانند به‌طور موقت ناتوان‌کننده باشند. این نوع سردرد اغلب با تشخیص و درمان مناسب قابل کنترل است.

۱. سردرد تنشی

کم‌خوابی، خستگی، عصبانیت، اضطراب یا استرس موقت معمولا باعث سردرد تنشی می‌شوند که از رایج‌ترین انواع سردرد است. در سردرد تنشی که به آن «سردرد استرسی» هم می‌گویند، درد خفیف یا متوسطی را در هر دو طرف سر احساس می‌کنید، به طوری که انگار یک باند یا نوار سفت به دور پیشانی شما بسته شده است. درد ضربان‌دار نیست و معمولا از پیشانی، شقیقه‌ها یا پشت سر و گردن شما شروع می‌شود.

سردرد تنشی می‌تواند از ۳۰ دقیقه تا چند روز ادامه داشته باشد. در بیشتر موارد، این نوع سردرد با فعالیت‌های روزمره مانند خم شدن، بالا رفتن از پله یا دراز کشیدن تشدید نمی‌شود.

یک مُسکن بدون نسخه (OTC) ممکن است تنها چیزی باشد که برای درمان سردرد تنشی به آن نیاز دارید. مسکن‌های OTC عبارتند از: آسپرین (برای افراد زیر ۱۶ مناسب نیست)، ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن. در صورت موثر نبودن این مسکن‌ها، پزشک ممکن است داروهای دیگری مثل ایندومتاسین، ملوکسیکام یا کتورولاک را تجویز کند.

۲. سردرد خوشه‌ای

سردرد خوشه‌ای یکی از دردناک‌ترین انواع سردرد است که معمولا در اطراف و پشت یک چشم یا در یک طرف صورت رخ می‌دهد. علائم شامل موارد زیر است:

 • تورم، قرمزی و تعریق در سمتی که تحت تاثیر سردرد قرار دارد
 • احتقان بینی و آبریزش از چشم در سمتی از سر که درد احساس می‌شود

سردرد خوشه‌ای به‌صورت متوالی رخ می‌دهد، به طوری که ممکن است یک تا چهار سردرد را در طول روز تجربه کنید. هر سردرد می‌تواند از ۱۵ دقیقه تا سه ساعت طول بکشد.

حملات اغلب هر روز در زمان مشخصی اتفاق می‌افتند (معمولا شب‌ها و یک تا دو ساعت بعد از رفتن به رختخواب) و از ۲ هفته تا سه ماه ادامه دارند. معمولا پس از حملات سردرد، یک دوره بهبودی موقت اتفاق می‌افتد که می‌تواند برای چند ماه یا حتی چند سال طول بکشد.

سردردهای خوشه‌ای در بهار و پاییز شایع‌تر هستند. مردان سه برابر بیشتر از زنان به این نوع سردرد مبتلا می‌شوند. پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث سردرد خوشه‌ای می‌شود. با این حال، به نظر می‌رسد که به‌دلیل واکنش شیمیایی در مغز ایجاد می‌شود.

پزشک ممکن است اکسیژن‌درمانی یا استفاده از سوماتریپتان و بی‌حس‌کننده‌های موضعی (لیدوکائین) را برای تسکین علائم توصیه کند. استفاده از کورتیکواستروئیدها، ملاتونین، توپیرامات و مسدودکننده‌های کانال کلسیم باعث می‌شود سردرد وارد دوره‌ی بهبودی شود.

۳. میگرن

علائم سکته‌ی مغزی می‌توانند شبیه‌ی سردرد میگرنی باشند. اگر این علائم برای شما جدید هستند، فورا به‌دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

میگرن یکی از شایع‌ترین انواع سردرد است که می‌تواند از چهار ساعت تا سه روز ادامه داشته باشد. درد میگرن معمولا یک‌طرفه و ضربان‌دار است و ممکن است با علائم دیگری مثل حالت تهوع، استفراغ، درد گردن و حساسیت به نور و صدا همراه باشد.

سردرد میگرنی ممکن است زمینه‌ی ژنتیکی داشته باشد یا با سایر بیماری‌های سیستم عصبی مرتبط باشد. زنان سه برابر بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به میگرن هستند. شیوع این نوع سردرد در بین افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) نیز بالا است. از رایج‌ترین محرک‌های میگرن می‌توان به کم‌آبی بدن، حذف وعده‌های غذایی، مصرف بعضی از غذاها، نوسانات هورمونی، اختلال خواب و مواجهه با مواد شیمیایی اشاره کرد.

۴. همی‌کرانیا یا سردرد یک‌طرفه‌ی مداوم

همی‌کرانیا سردرد متوسطی است که در یک طرف سر احساس می‌شود و حداقل سه ماه به‌طور مداوم ادامه دارد. در صورت ابتلا به این نوع سردرد ممکن است چند بار در روز دوره‌هایی از درد شدید را تجربه کنید.

محققان تخمین می‌زنند که همی‌کرانیا حدود ۱ درصد انواع سردرد را تشکیل می‌دهد و در زنان در مقایسه با مردان ۲ برابر شایع‌تر است. این نوع سردرد ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

 • ریزش اشک یا قرمزی چشم
 • احتقان بینی یا آبریزش بینی
 • افتادگی پلک
 • عرق کردن پیشانی
 • میوزیس (تنگی مردمک چشم)
 • بی‌قراری

برخلاف میگرن که علائم آن می‌آیند و می‌روند، سردرد همی‌کرانیا به‌صورت مداوم احساس می‌شود. علت دقیق این نوع سردرد مشخص نیست. برخلاف بسیاری از انواع سردرد، عوامل محیطی مانند استرس یا کمبود خواب در بروز علائم آن نقش ندارند.

یکی از مشخصه‌های سردرد همی‌کرانیا، پاسخ کامل به ایندومتاسین است که یک نوع داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) به شمار می‌رود. مصرف دوز کم این دارو به‌صورت سه بار در روز همراه با وعده‌های غذایی معمولا علائم را ظرف ۲۴ ساعت تسکین می‌دهد. ایندومتاسین می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد، به‌خصوص در دوزهای بالا. بنابراین، توصیه می‌شود از آن در کمترین دوز ممکن استفاده کنید.

۵. سردرد یخ‌شکن

سردرد یخ‌شکن با دردهای خنجری کوتاه و شدید در سر مشخص می‌شود و تنها چند ثانیه طول می‌کشد. این نوع سردرد می‌تواند شبیه‌ی یک ضربه‌ی تیشه یا چندین ضربه‌ی متوالی باشد. افرادی که آن را تجربه می‌کنند، درد را با ضربه زدن به سر یا چشم با یک یخ‌شکن یا تیشه برابر می‌دانند.

سردرد یخ‌شکن ممکن است چند بار در روز و بدون هشدار ظاهر شود. این نوع سردرد معمولا به قسمت‌های مختلف سر منتقل می‌شود. دقیقا مشخص نیست که چه چیزی باعث سردرد یخ‌شکن می‌شود. با این حال، زنان دارای میگرن بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند. از هر سه مورد، در یک مورد، سردرد یخ‌شکن در نقطه‌ای رخ می‌دهد که درد میگرن از آنجا شروع می‌شود.

درمان سردرد یخ‌شکن می‌تواند دشوار باشد، چون برای مدت زمان کوتاهی ادامه دارد. بیشتر این نوع سردردها قبل از اینکه فرصتی برای درمان آن‌ها داشته باشید، برطرف می‌شوند. بنابراین، آشنایی با اقدامات پیشگیرانه برای کاهش بروز سردرد در آینده می‌تواند مفید باشد. درمان سردرد یخ‌شکن شامل مصرف ایندومتاسین، گاباپنتین، مهارکننده‌های سیکلواکسیژناز-۲ و ملاتونین است.

۶. سردرد صاعقه‌ای

سردرد صاعقه‌ای یک سردرد بسیار شدید است که به‌سرعت ایجاد می‌شود و در کمتر از یک دقیقه به اوج خود می‌رسد. این نوع سردرد ممکن است با علائم دیگری مثل حالت تهوع، استفراغ، تب، تشنج یا تغییر وضعیت روانی همراه باشد.

سردرد صاعقه‌ای ممکن است خوش‌خیم باشد، اما گاهی اوقات از یک بیماری جدی ناشی می‌شود که به مراقبت اورژانسی نیاز دارد. در بعضی موارد، سردرد صاعقه‌ای نشان‌دهنده‌ی موارد زیر است:

 • پارگی یا انسداد عروق خونی
 • سکته‌ی مغزی
 • آسیب مغزی
 • سندرم انقباض عروق مغزی برگشت‌پذیر (RCVS)
 • واسکولیت (التهاب عروق خونی)
 • آپوپلکسی هیپوفیز (خونریزی تومور هیپوفیز)

برای هر سردرد شدیدی که به‌طور ناگهانی ظاهر می‌شود، فورا به‌دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. اگر سردرد در اثر بیماری دیگری ایجاد شده باشد، باید مشکل زمینه‌ای را درمان کنید. در غیر این صورت، به یک سردرد صاعقه‌ای اولیه مبتلا هستید که با داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل ایندومتاسین دمران می‌شود. سایر داروهای مورد استفاده عبارتند از: مسدودکننده‌های کانال کلسیم، مسدودکننده‌های بتا، توپیرامات، لیتیوم و تریپتان‌ها.

 

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید