جستجوی
پیشرفته

شانه یخ زده

شانه یخ زده

شانه یخ زده یا منجمد که به آن کپسولیت چسبنده نیز گفته می شود باعث ایجاد درد و خشکی در شانه می شود. به مرور زمان، حرکات شانه سخت می شود. بعد از گذشت دوره ای از زمان که علائم بدتر می شود، شانه یخ زده خودبخود بهبود می یابد، اما ممکن است بهبودی کامل تا سه سال زمان ببرد. فیزیوتراپی با تمرکز بر روی انعطاف پذیری شانه اولین درمان توصیه شده برای این بیماری است.

"</h1

شانه یخ زده به طور شایع افراد بین ۴۰ تا ۶۰ سال را درگیر کرده و در زنان بیشتر رخ می دهد. به علاوه، افراد مبتلا به دیابت در خطر بالاتری برای ابتلا به شانه منجمد قرار دارند. در این مقاله زنجان دکتر بطور کامل درباره شانه یخ زده یا منجمد توضیح می دهد.

این بیماری در سه مرحله رشد می کند:

مرحله اول: منجمد شدن

در مرحله منجمد شدن، شما به تدریج درد بیشتری خواهید داشت. با تشدید درد، وسعت حرکتی شانه شما نیز کم می شود. مرحله منجمد شدن معمولا ۶ هفته تا ۹ ماه طول می کشد.

مرحله دوم: منجمد شده

علائم دردناک ممکن است به طور حاد در این مرحله بهبود یابند اما خشکی باقی می ماند. بین ۴ تا ۶ ماه از این مرحله، فعالیت های روزمره ممکن است بسیار مشکل باشند.

مرحله سوم: ذوب شدن

حرکات شانه طی مرحله ذوب شدن به آرامی بهبود می یابند. بازگشت کامل به قدرت و حرکت به حالت طبیعی یا نزدیک به طبیعی معمولا ۶ ماه تا دو سال طول می کشد. در شانه یخ زده، بافت نرم کپسول شانه خشک، ضخیم و ملتهب می شود.

چه افرادی در خطر ابتلا به شانه یخ زده قرار دارند؟

این بیماری غالبا در افراد میانسال رخ داده و در زنان شایع تر است. اگر دیابت دارید، خطر ابتلای شما سه برابر بیشتر است. دیگر افراد در خطر عبارتند از:

  • افرادی که باید شانه بند گردنی را برای طولانی مدت پس از آسیب یا جراحی ببندند.
  • افرادی که باید طولانی مدت به علت سکته مغزی یا جراحی، بی حرکت باقی بمانند.
  • افراد دارای اختلالات تیروئید

درمان شانه یخ زده یا کپسولیت شانه

شانه یخ زده عموما به مرور زمان بهبود می یابد، اما این موضوع می تواند تا سه سال زمان ببرد. تمرکز درمان بر روی کنترل درد و بازگرداندن وسعت حرکتی و قدرت از طریق فیزیوتراپی است.

فیزیوتراپی

ورزش های به خصوصی به بازگشت حرکت کمک می کنند. این ورزش ها ممکن است تحت نظارت یک فیزیوتراپ یا در خانه انجام شوند. درمان شامل کشش دادن یا ورزش های افزایش وسعت حرکتی شانه می باشد. گاهی گرما برای نرم کردن شانه قبل از کشش استفاده می شود.

فیزیوتراپی فانتوم زنجان، بهترین فیزیوتراپی زنجان با کادری مجرب به شما در درمان شانه یخ زده کمک میکند.

"</h1

درمان غیر جراحی

بیشتر افراد مبتلا به این بیماری به نسبت با درمان های ساده برای کنترل درد و بازگرداندن وسعت حرکتی بهبود می یابند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

داروهایی مثل آسپرین و ایبوپروفن درد و تورم را کاهش می دهند.

تزریق استروئید

کورتیزون یک داروی ضد التهابی قوی است که به طور مستقیم داخل مفصل شانه تزریق می شود.

هیدرودیلاتاسیون

اگر علائم با روش های غیر جراحی تسکین نیابند، پزشک شما ممکن است هیدرودیلاتاسیون را توصیه کند. این روش شامل تزریق آرام مقادیر زیادی از مایع استریل به داخل مفصل شانه و گشاد کردن و کشش دادن به کپسول شانه است. هیدودیلاتاسیون توسط یک رادیولوژیست که از روش های تصویربرداری برای تزریق مایع استفاده می کند، انجام می شود.

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید