جستجوی
پیشرفته
تزریق کورتون

تزریق کورتون

به تزریق کورتون در نقطه ای خاص ازبدن کورتیزون شات یا تزریق موضعی کورتون می گویند که باعث کم شدن التهاب و تسکین درد در آن موضع می شود. معمولا کورتیزون شات ها را در مفاصل کاربرد دارند؛ مثل مچ پا، آرنج، لگن، زانو، شانه، ستون فقرات و مچ دست. حتی مفاصل کوچک دست و پا هم ممکن است از فواید تزریق کورتون بهره ببرند.

کورتیزون شات ها معمولا حاوی یک داروی کورتیکواستروئیدی و یک بی حس کننده موضعی هستند. در بیشترموارد تزریق کورتون در مطب پزشک متخصص انجام می شود. با اینحال، برخی انواع کورتیزون شات ها بدلیل پتانسیل اثرات جانبی که به همراه دارند در طول یک سال و به تدریج به بیمار تزریق می شوند. با زنجان دکتر همراه باشید.

 

چرا تزریق کورتون لازم است؟

تزریق کورتون میتواند بخشی از روند درمانی یک بیماری باشد.که در بسیاری از بیماری ها اعم از بیماری های زیر استفاده می شود:

 

تزریق کورتون چه محدودیت هایی دارد

طبق گزارشات و تحقیقات موجود استفاده مکرر از کورتون تزریقی ممکن است باعث تخریب غضروف مفصلی شود. به خاطر همین پزشکان معمولا تعداد تزریق کورتون به داخل مفصل را محدود می کنند. تزریق کورتون نباید بیشتر از هر شش هفته یک بار باشد و معمولا نباید بیشتر از 3 یا 4 بار در سال باشد

 

چه خطراتی بیمار را تهدید می کند؟

تزریق کورتون با اینکه جنبه درمانی دارد اما عوارضی هم به همراه دارد که عبارتند از:

  • پوکی استخوان
  • سفید یا روشن شدن پوست اطراف محل تزریق
  • استئونکروز یا مرگ استخوانی
  • عفونت مفصلی
  • عود موقت درد و التهاب در مفصل
  • ضعیف شدن یا پارگی مفصل
  • آسیب عصبی
  • نازک شدن پوست و بافت نرم اطراف محل تزریق

 

آمادگی بیمار جهت تزریق

اگر شما داروی رقیق کننده خون استفاده می کنید لازم است چند روز قبل از تزریق کورتون ، مصرف دارو را قطع کنید، تا احتمال خونریزی و کبودی کاهش یابد. بعضی مکمل های غذایی نیز باعث رقیق شدن خون می شوند.

تزریق در مطب پزشک انجام می شود. گاها پزشک با یک بی حس کننده موضعی محل تزریق را بی حس می کند. در برخی موارد، پزشک متخصص از دستگاهی به نام اولتراسوند یا نوعی اشعه ایکس( فلوروسکوپی )استفاده می کند تا بتواند مسیر پیشرفت سوزن در بدن بیمار را ببیند، بعد از اینکه سوزن دقیقا در نقطه صحیح وارد شده و دارو تزریق می شود.

وقتی سوزن وارد بدن می شود کمی احساس فشارمی کنید. اگر احساس ناراحتی کردید به پزشک خود را مطلع سازید.

معمولا کورتیزون شات ها حاوی( کورتیکواستروئید) هستند که در طول زمان درد و التهاب را کاهش می دهند، همچنین داروی بی حسی که باعث تسکین فوری درد در محل تزریق می شود.

 

نکته پس از تزریق کورتون:بعضی بیماران پس از تزریق شدن کورتون احساس گرما و قرمزی در قفسه سینه و صورت می کنند. اگر به دیابت مبتلا هستید امکان دارد کورتون بطور موقت سطح قند خون شما را افزایش دهد.

 

نتایج تزریق

نتیجه حاصل شده به دلیل آن بستگی دارد که بخاطر آن تزریق صورت گرفته است. این عمل ممکن است باعث عود موقت درد و التهاب به مدت 48 ساعت پس از تزریق می شود.سپس، درد و التهاب در محل تزریق کاهش پیدا کرده و بیمار به احساس آرامش می کند.

تزریق کورتون

توصیه های پزشک بعد از تزریق

میتوانید روی محل تزریق یخ بگذارید تا درد تسکین پیدا کند.

یک تا دو روز پس از تزریق از محل تزریق مراقبت کنید. مثلا، اگر محل تزریق در شانه باشد به شما سفارش می کند که از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید. اگر محل تزریق زانو است از شما می خواهد که تا حد امکان به پای خود استراحت داده و زیاد راه نروید.

  • اشتراک گذاری:

2 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید