جستجوی
پیشرفته
آیا جا انداختن دیسک کمر صحت دارد؟

آیا جا انداختن دیسک کمر صحت دارد؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است در بسیاری از مراحل زندگی دچارش شوید،کمردرد است. علل مختلفی می‌توانند منجر به دردهای کمری شوند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها فتق دیسک است که گاها به آن دررفتگی دیسک هم می گویند. فتق دیسک:خروج ماده ژلی از دیسک‌های بین مهره‌ای به خارج از آن و فشار آوردن بر اعصاب کناری دیسک آسیب‌دیده اتفاق می افتد.
در کنار روش های درمانی مختلف برای فتق دیسک از جمله حرکات ورزشی، دارودرمانی، آب درمانی، جراحی و …. روش دیگری که بین افراد رواج پیدا کرده «جا انداختن دیسک کمر» است. آیا چنین روشی واقعا صحت دارد؟ در این مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت.

جا انداختن دیسک کمر

جا اندازی دیسک کمر چیست؟

جا اندازی دیسک کمر به عنوان هرنیشیت دیسکی (Disc Herniation) هم شناخته می‌شود و به معنای پروتروز یا بروز قسمتی از مواد داخل دیسک بیرون از محل قرارگیری طبیعی خود است. دیسک کمر یک لایه بیرونی متراکم و ماده داخلی ژله‌ای دارد. هرگونه شکست یا ترک خوردگی در لایه بیرونی می‌تواند منجر به پروتروز دیسک شود.

علائم هرنیشیت دیسکی ممکن است شامل درد شدید در ناحیه کمر و پایین‌تر از آن، درد در ناحیه آغازین پا، احساس مورمی‌خوردگی، سرفه و عطسه باعث افزایش درد، و کاهش قدرت و حس در پاها باشد. همچنین ممکن است علائمی مانند تنش عضلانی و تضعیف عضلات پا نیز مشاهده شود.

چه عواملی ممکن است نیاز به جا اندازی دیسک کمر را ایجاد کنند؟

موارد مختلفی مانند سبک زندگی شما،استفاده از صندلی‌های غیراستاندارد در زمان کار،خوابیدن نامناسب،استفاده از کفش‌های غیر طبی در ایستادن‌های طولانی‌مدت،افزایش سن،وزن زیاد،کم تحرکی و … می‌توانند منجر به بروز فتق یا بیرون زدگی دیسک کمر شوند. در اینصورت نیاز به جا اندازی دیسک کمر را برای بیمار ایجاد نمایند.

روش های جا اندازی دیسک

دو روش اصلی برای جا انداختن دیسک کمر وجود دارد که متناسب با شرایط بیمار و وضعیت دیسک،در یک یا چند جلسه انجام میشود.

روش flexion-distraction: این روش یک تکنیک غیر جراحی است که با هدف افزایش حرکت ستون فقرات و رفع برآمدگی و فتق دیسک انجام می شود. این درمان به عنوان یک روش ایمن،ملایم و بدون فشار بیش از اندازه است. این روش برای کاهش فشار از روی اعصاب نخاعی به خوبی عمل می کند.

برای تکنیک flexion-distraction از میز مخصوصی استفاده می شود که ستون فقرات را در یک حرکت ریتمیک خودکار و ملایم خم می کند. درمانگر از برخی تکنیک های دستی همراه با میز برای رفع فتق یا برآمدگی دیسک استفاده می کند. هدف این است که به ستون فقرات اجازه داده شود تا به درستی عمل کند تا فشار از روی دیسک برداشته شود.

درواقع این کار را با ایجاد فشار منفی انجام می دهد که برآمدگی دیسک را به ستون فقرات برمی گرداند. این حرکت از طریق جذب مواد مغذی دیسک ها را سالم نگه می دارد. همچنین باعث می شود مواد مغذی وارد دیسک ستون فقرات شوند.

معمولا بیماران در این روش درد غیر قابل تحملی را احساس نمی کنند. این تکنیک با توجه به شرایط بیمار، به چند جلسه درمانی نیاز دارد که می تواند با فیزیوتراپی و ورزش درمانی نیز همراه باشد. در طول این چند جلسه تمرینات و رژیم غذایی مناسبی توسط پزشک متخصص در اختیار شما قرار میگیرد،که بهبود دیسک کمر شما را تسریع کند.

جا انداختن دیسک کمر

 

روش منیپولاسیون (manipulation)
تکنیک منیپولاسیون تحت بیهوشی یک درمان مناسب برای برخی از بیماری های ستون فقرات است که در یک مرکز مراقبت های سرپایی یا بیمارستان انجام می شود. در این روش از مواد بیهوشی برای درمان بیمار استفاده می‌شود به این صورت که بیمار برای مدت 6 دقیقه در حالت بیهوشی یا حالتی مابین خواب و بیداری قرار می‌گیرد و در این حالت درمانگر ناحیه درمان را در حالی که بدن بیمار در حالت آرام است، کشش می‌دهد و منیپولاسیون انجام می دهد. این درمان معمولا طی یک تا سه جلسه با فاصله دو تا چهار هفته انجام می شود.

مزایا و معایب جا انداختن دیسک کمر

مزایا:  این روش کاملاً غیرتهاجمی و بدون نیاز به جراحی است و دوره نقاهت یا عوارض خاصی ندارد. یک روش سریع برای بهبود درد و بیرون زدگی دیسک کمر به شمار می آید. در این روش دارویی تجویز نمیشود و از این رو، عوارض دارویی، حساسیت و تداخل دارویی وجود ندارد.

معایب:  در هنگام جا انداختن دیسک کمر، ممکن است کمر شما در اثر کشش، صدایی بدهد که برای شما شوکه کننده باشد، اما این موضوع طبیعی است و نشانه بدی نیست. ممکن است بنا به شرایطی که دارید، این روش برای شما مناسب نباشد که در این صورت باید از اصرار برای اجرای این روش خودداری نمایید. به دلیل منیپولاسیون و کشش ستون فقرات، ممکن است برخی بیماران با علائمی مانند سر درد، خستگی و درد موقت در ناحیه تحت درمان مواجه شوند که کاملاً طبیعی است و به زودی بر طرف می‌شود.

چه افرادی برای جا انداختن دیسک محدودیت دارند؟

این روش برای اکثر بیماران قابل اجراست و محدودیت خاصی ندارد، اما اگر یک یا چند مورد از علائم زیر را دارید، پیشنهاد می شود از جا انداختن دیسک کمر، صرف نظر کنید. محدودیت های این روش برای افرادی است که:
دچار ضعف در استخوان ها و یا پوکی استخوان هستند – به اختلالات نورولوژیکی مانند فشرده شدن نخاع، تنگی کانال نخاعی، فشردگی ریشه عصب و مواردی از این دست مبتلا هستند.
مبتلایان به مشکلات عروقی و یا خونریزی مفاصل

مراقبت های لازم بعد از جا اندازی دیسک

مراقبت های بعد از جا اندازی دیسک کمر در ایجاد نتیجه مؤثر از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر بیمار در این امر کوتاهی کند حتی اگر متخصص بسیار باتجربه باشد و با مهارت بالایی این کار را انجام دهد ممکن است نتایج پیش‌بینی‌شده ایجاد نشوند. بسته به شرایط هر بیمار و تکنیک مورداستفاده، مراقبت بعد از جا انداختن دیسک کمر می‌تواند متفاوت باشد.

مهم‌ترین مواردی که در طول مراقبت بعد از جا اندازی دیسک کمر باید رعایت شود، عبارتند از:

استراحت کامل تا 48 ساعت اول: تا 48 ساعت اول بیمار باید به‌طور کامل استراحت کند و مطلقاً هیچ کاری انجام ندهد. در این زمان بیمار باید یک پرستار 24 ساعته داشته باشد تا در انجام امور و نیازهای مختلف مانند مصرف دارو، غذا و … به او کمک کند.

ممکن است در افرادی که دچار مشکلات شدیدی نیستند، اندازه استراحت مطلق طبق نظر متخصص کمتر شود و 48 ساعت یک مقدار کلی است. این استراحت به بیمار کمک می‌کند تا بافت‌های آسیب‌دیده راحت‌تر و سریع تر ترمیم شده و نتایج بهتری حاصل گردد.

خوابیدن به شکل مناسب: نحوه خوابیدن بیمار بعد از انجام جا اندازی دیسک کمر بسیار مهم است. بیمار نباید به پشت بخوابد و تنها می‌تواند به پهلو یا شکم بخوابد. معمولاً بعد از جا انداختن دیسک کمر به بیماران توصیه می‌شود که بهتر است به پهلو بخوابند تا بافت‌ها راحت‌تر ترمیم شوند.

همچنین در هنگام خوابیدن به پهلو بهترین حالت، قرار گرفتن بدن مانند وضعیت جنین به شکل جمع شده است و بیمار باید پاهای خود را به سمت شکم جمع کند.

استفاده از داروهای مسکن: معمولاً خود متخصص انجام دهنده این روش درمانی در روز جلسه درمان یک سری داروهای ضدالتهاب را به‌عنوان مسکن بعد از جا انداختن دیسک کمر برایتان تجویز می‌کند که بهتر است به‌اندازه تجویزشده و در زمان مشخص مورداستفاده قرار بگیرد تا درد موقتی بعد از انجام این روش درمانی از بین برود.

آب گرم و ماساژدرمانی: در ابتدای انجام این روش، به‌هیچ‌وجه نباید از پک های گرمایشی استفاده شود و اگر کسی این توصیه را به شما کرد، اصلاً توجه نکنید. انجام این کار تا 72 ساعت اول می‌تواند درد شما را حتی شدیدتر نماید و در این زمان می‌توانید از بسته‌های یخ به‌صورت غیرمستقیم برای تسکین درد استفاده کنید. بعد از 72 ساعت توصیه می‌شود از حمام آب گرم و ماساژ استفاده گردد تا خون‌رسانی افزایش پیدا کرده و ترمیم حاصل شود.

اجتناب از ورزش های سنگین: بدن شما به دلیل صدمه دیدن ضعیف شده است. پس تا زمان بهبودی کامل و اجازه متخصص اگرچه توصیه می‌شود فعالیت خود را به صفر نرسانید ولی انجام ورزش‌های سنگین و سخت مانند وزنه‌برداری و … نیز به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود و می‌تواند شما را دچار مشکلات جدی نماید.

سخن پایانی

به طور کلی این روش یک راهکار کم خطر و غیرتهاجمی است اما حتما باید توسط فردی با مهارت کافی انجام شود. پس برای اینکه بیماری شما بدتر نشود، حتماً در هنگام انتخاب درمانگر، دقت کافی داشته باشید. فراموش نکنید که اجرای غیر صحیح این روش ممکن است به عوارض جبران ناپذیری مانند شکستگی استخوان، آسیب دیدگی مهره کمر و یا حتی سکته مغزی منجر شود.

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید