جستجوی
پیشرفته
اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی چیست؟ اوزون تراپی یک درمان تزریقی و یکی از روش های جراحی بسته دیسک کمر و ستون فقرات است که با افزایش جریان خون در مفصل و آماده سازی مواد لازم برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده باعث درمان می‌شود.

این تزریق ترکیبی است که از پروکائین برای کم شدن درد، هورمون‌های استروئید برای کم شدن فعالیت سیستم ایمنی بدن، آماده سازی مواد لازم برای بهبودی بافت‌ها، مواد ضدالتهاب هومیوپاتی (همسان درمانی)، گاز ازن و اکسیژن است که باعث بازسازی سلول‌ها می‌شود.

اوزون تراپی هم مثل هر روش درمانی دیگری دارای عوارض جانبی است که به آن خواهیم پرداخت. اوزن تراپی روش درمانی تقریبا جدیدی است و در ایران نیز برای بیماران استفاده می‌شود. هزینه و قیمت ازن تراپی به تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بیمار بستگی دارد.

 

روش درمان با اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی، به درمانی با ترکیبی از گاز اوزون و مواد برای ترمیم و بازسازی بافت ها درمفاصل و نواحی که با کمبود اکسیژن مواجه است تزریق میشود تا باعث تحریک در روند بهبودی شود. این درمان برای ترمیم بافت ها ی آسیب دیده، بیماری آرتروز و اختلالات دیسک های ستون مهره ها استفاده میشود.

دلیل اینکه بعضی از بافت های آسیب دیده سریعتر از بافت ها دیگر بهبود پیدا می کنند وجود جریان خون بیشتردراین ناحیه ها است بنابراین آماده کردن موارد بهبودی و مواد مغذی در مفصل میتواند باعث افزایش جریان خون و بهبودی یافتن بافت های آسیب دیده شود.

اما امکان دارد که این مواد مغذی از خون جدا شوند و درخون انباشته نشوند بدین ترتیب باعث جریان ضعیف خون و کاهش اکسیژن، مواد مغذی و علائم بهبود در نواحی آسیب دیده شود.

سپس این روند باعث کاهش روند بهبودی و ساخت مواد اسید لاکتیک در بافت ها میشود درنتیجه افزایش استیدلاکتیک در بافت های آسیب دیده باعث بروز درد میشود زمانیکه همه این موارد وجود داشته باشند سیستم ایمنی بدن نمی تواند به بازسازی و ترمیم بافت ها کمک کند.

این روند می تواند با استفاده از تزریق اوزون به صورت دائمی بهبود یابد.اوزون درمانی با کمک سه مکانیسم باعث درمان میشود.

درمرحله اول اکسیژن به بهبود بافت های آسیب دیده کمک میکند.دومین مرحله تاثیر اوزون است.اوزون یک ماده بی ثبات است وبه سرعت به اکسیژن تبدیل میشود درحین روند تبدیل، هر مولکول اکسیژن میتواند بافت ها را اکسید کند.

بر اساس تحقیقات اکسیداسیون باعث تحریک موارد رشد میشود . گاز اوزون حاوی ۳ مولکول اکسیژن است و اوزون است، به دلیل ساختارش بلافاصله اکسیژن مورد نیاز بافت ها را فراهم می کند و باعث تحریک رشد بافت ها و ترمیم و توانبخشی آنها شود.

سومین مرحله در  اوزون تراپی چیست که باعث درمان می شود بهبودی بدن با استفاده ازهومیوپاتی (همسان درمانی) ضدالتهابی است.دراین روش ویتامین ها و مواد معدنی برای کاهش التهاب و افزایش جریان خون در بافت های آسیب دیده تزریق میشود که مسبب رساندن مواد مغذی و مواد رشد به بافت ها می شود و بافت ها را بازسازی میکند

درمان با اوزون در مدت زمان ۶ ماه و طی ۳ تا ۵ مرحله تزریق، انجام میشود و که به صورت دائمی باعث اصلاح شدن بافت های اسیب دیده و کاهش درد که در مراحل اولیه درمان کاملا مشخص است، میشود.

در حین انجام اوزون تراپی سفارش میشود که بیماران برای توانبخشی مفصل از درمان های کایروپراکتییک و فیزیوتراپی استفاده کنند تا از ضعف بدنشان که ناشی ازآسیب دیدگی ها ی مزمن است کم کنند.

داشتن آمادگی

در هنگام انجام اوزون تراپی شما باید به خودتان مسلط باشید ممکن است نقاط تزریق کمی دردناک شود اما پزشکان برای کاهش این درد از مسکن های بی حس کننده قبل و بعد از جراحی استفاده می کنند که بیمار کمتر متوجه درد باشد.توجه داشته باشید از داروهایی مانند ناپروکسین، آسپیرین وایبوپروفن حداقل دو روز قبل از انجام جراحی استفاده نکنید.

امکان دارد قبل از تزریق برای شما داروهایی مانند تایلنول، ترامادول، ویکودن، نارکو ویا داورهای دیگر تجویز شود و مصرف مکمل های روغن ماهی را دو روز قبل ازجراحی قطع کنید.

در صورتیکه به مسکن های قوی تر از تایلنول نیاز داشته باشید پزشک برای شما تجویز خواهد کرد همچنین ممکن است شما میلی به انجام درمان هایی مانند طب سوزنی، ماساژ، فیزیوتراپی درروز تزریق یا یک روز بعد از انجام آن داشته باشید.

پزشکان ممکن است از یک متخصص فیزیوتراپی در حین انجام تزریق کمک بگیرند مخصوصا در صورتیکه تزریق درتاندون های بزرگ، مفاصل گردن و کمر صورت بگیرد.

 

روش تزریق اوزون تراپی چیست و چگونه انجام می شود

به طور کلی که به موضوع نگاه کنیم اوزون تراپی دردناک نیست یا با درد کمی همراه است و بیماران بلافاصله بعد از جراحی با احساس بهبودی روبرو می شوند..

به دلیل اینکه در بافت آسیب دیده گاز تزریق میشود امکان دارد که تا یک ساعت یا حداکثر تا چند روز با تورم روی ناحیه تحت درمان مواجه شوید این درمان شامل دو قسمت زیر است:

 • 1.مواد طبیعی برای آماده کردن مواد مورد نیاز سلولها تزریق میشود.این تزریق حاوی مواد دکس تروس، سالین، ویتامین B وترکیبی از مواد هومیوپاتی مورد نیاز است.
 • 2.این درمان تزریق گاز ازن در قسمت آسیب دیده برای مهیا کردن اکسیژن مورد نیاز و ایجاد انرژی در بافت ها انجام میشود این روند باعث ترمیم بافت ها میشود.
روش تزریق اوزون-تراپی

سفارش شده که اوزون تراپی را در مدت زمان ۲ هفته و ۳ مرتبه برای هر قسمت آسیب دیده انجام بدهید اما در یکسری موارد بیشتر از این مقدار تزریق نیاز است.سرعت جوابدهی بدن شما به این درمان به سلامتی،مدت ابتلا به بیماری واقداماتی که برای درمان انجام داده اید و همچنین سن شما وابسته است. اکثر افراد با ۳مرتبه انجام این جراحی به نتیجه مطلوب دست پیدا کرده اند.

جلسات درمانی برای بعضی افراد یک مرحله درمان کافی است .کم شدن نشانه های بیماری با این روش رضایت بخش بوده و بیمار به تکرار درمان نیازی ندارد.بیماران برای تحریک بیشتر بافت برای بازسازی و ترمیم مراحل دیگر اوزون تراپی را انجام میدهند(ینی محدودیت ندارد).

 

بهبود یافتن

برای بیشتر بیماران داشتن یک رژیم غذایی مناسب که حاوی پروتئین، و استراحت کافی باشد ازمواردی است که به ریکاوری و زودتر سرپا شدن بعد از تزریق کمک بسزایی میکند. بیشتر بیماران بهبه دلیل نداشتن اطلاعات کافی بعد از تزریق به سرعت به انجام تمرینات فیزیکی شدید می پردازند که این کار اشتباهی است و ادامه روند بهبودی وکلاژن سازی را به تاخیرمی اندازد.

به تاکید پزشکان بیماران بعد از انجام تزریق اوزون به دو روز استراحت نیازدارند و در صورت نیاز ۲تا ۳هفته بعد از تزریق با دقت کافی فعالیت های شدید وطولانی مانند (بسکتبال، حاکی روی چمن،اسکی و حرکات حرفه ای یوگا) و حرکات پرشی را انجام دهند.

 

بسیاری از بیماران برای کم شدن التهابات تا دو روز پس از تزریق از پدهای گرم و سپس کمپرس یخ و بالانگهداشتن برای اندام های تحتانی (مانند پا) استفاده میکنند همچنین برای کاهش درد و التهابات از مواد و داروهای طبیعی به غیر از ایبوپروفن، آلیو، مورتین، آسپیرین و یا داروهای ضد التهاب بدون استروئید دیگر مانند سلبرکس استفاده می کنند.

 

پزشکان برای کاهش التهاب های شدید شل کننده عضلات یا داروی نارکوتیک را تجویز می‌کنند بیماران ممکن است از مواد طبیعی مانند پماد کاپسایسین و… استفاده کنند اما باید از مصرف روغن ماهی و مکمل‌های این ماده تقریبا دو هفته بعد از انجام تزریق جدا خودداری کنند.همچنین متخصصان توصیه می‌کنند برای سریعتر پیش رفتن روند درمان بیماران از مکمل های غذایی خاصی در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

عوارض اکثر افرادی که از دردهای شدید مفاصل رنج می‌برند بر این باورند امید کمی در استفاده از روشهای درمانی برای کاهش درد همراه با عوارض جانبی کم و سلامتی بدون ایجاد هیچ گونه مشکلی وجود دارد.

یکی از عوارض اوزون تراپی بازگشت درد در نواحی است که تزریق صورت گرفته است اما این اتفاق خیلی کم رخ می دهد. صرف نظر از این عارضه‌ای که ممکن است پیش بیاید این روش هیچ گونه عوارض دیگری برای بیمار ندارد.

 

فواید اوزون تراپی چیست؟

خیلی خب دوست من! می‌توانیم سکته‌های مغزی را به سه گروه تقسیم کنیم:

 • 1.سکته مغزی هموراژیک: سکته هموراژیک حدود ۱۳ درصد از موارد سکته مغزی راه به عهده دارد. این عارضه از پاره شدن یک رگ شکننده و خونریزی در مغز اتفاق می افتد. خون تجمع می‌یابد و بافت مغز اطراف را فشرده می‌کند. انواع آن شامل خونریزی زیر عنکبوتیه و خونریزی داخل مغزی است.
 • 2.حمله ایسکمیک گذرا (TIA): این نوع سکته را بیشتر با نام «سکته مغزی کوچک» یا «سکته مغزی هشداردهنده» می شناسند؛ هشداری که باید آن را بسیار جدی گرفت. TIA به وسیله لخته ایجاد می‌شود. تنها تفاوت سکته مغزی و حمله ایسکمیک گذرا، مسدود شدن موقت آن است.در این حمله علائم به سرعت ایجاد می‌شوند و زمان نسبتا کوتاهی طول می‌کشند.
 • 3.سکته مغزی ایسکمیک: حدود ۸۷ درصد از تمام موارد مربوط به سکته مغزی ایسکمیک است. این اتفاق در نتیجه انسداد عروق خونی به وسیله لخته‌ها و نرسیدن خون ایجاد می‌شود. زمینه این نوع از انسداد، ایجاد شدن رسوب چربی در پوشش دیواره‌های رگ است که تصلب شرایین نامیده می‌شود.

 

بیشتر این سکته‌ها کمتر از ۵ دقیقه و به طور متوسط حدود ۱ دقیقه طول می‌کشند. وقتی که حمله ایسکمیک گذرا به پایان می‌رسد، معمولا باعث صدمه دائمی به مغز نمی‌شود.شما می‌توانید بعد از درمان انتظار کم شدن درد را بلافاصله بعد از انجام تزریق را داشته باشید. با استفاده از این درمان غضروف‌ها و بافت‌های شما ترمیم می‌شوند. این درمان باعث بهبودی آسیب دیدگی‌های مزمن، بازسازی مفاصل، بهبودی مفصل ناشی از آسیب دیدگی‌های ورزشی و بهبودی کلی از درد مفاصل، ماهیچه‌ها و عصب‌ها شود (این درمان می تواند روی زانو تاثیر بیشتری داشته باشد)د.

از اوزون درمانی در مفاصل، زیرپوست و داخل تاندون‌ها و ماهیچه‌ها تزریق می شود. نتیجه گیری افراد به این درمان متفاوت است اما در شرایط خاص افراد به ۳تا ۵جلسه برای درمان نیاز دارند.بیشتر افراد بعد از انجام این روش با کاهش درد مواجه می‌شوند.

موارد نتیجه بخش اوزون تراپی چیست

 • 1.برای درمان هرگونه درد
 • 2.درد عصب و رگ سیاتیک
 • 3.جراحات
 • 4.آرتروز زانو و لگن (درمان لگن دراین روش کمتر نتیجه بخش است)
 • 5.اختلال آرنج تنیس بازان (تنیس البو)
 • 6.سندروم تونل کارپال
 • 7.عفونت‌های دندان
 • 8.بهبودی بعد از جراحی مفاصل
 • 9.بیرون زدگی و فرسودگی دیسک کمر و گردن (برای درمان موارد شدید بیرون زدگی دیسک استفاده نمی‌شود)
 • 10.درد و اختلالات لگن
 • 11.سینوزیت (شدید یا ملایم)
 • 12.شکستگی‌های غیر قابل درمان
 • 13.آسیب دیدگی تاندون روتاتور کاف
 • 14.آسیب دیدگی‌های ورزشی
 • 15.اوزون درمانی کمر درد و گردن درد برای دردهای شدید مفصل کمر و گردن.

 

شما می توانید برای انجام این درمان از طریق دکمه پایین با دکتر کسری امین کاظمی ارتباط برقرار کنید و وقت ویزیت خود را تعیین کنید.

 

 

خوشحال می شویم که نظرات و انتقادات خود را با ما درمیان بگذارید.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید