جستجوی
پیشرفته

تعویض مفصل زانو

آنچه در این مقاله می‌خوانید

عمل تعویض مفصل زانو برای کاهش درد و افزایش تحرک بکار می رود. در این جراحی از پروتز فلزی، پلاستیکی یا سرامیکی به‌عنوان مفصل مصنوعی استفاده می شود. معمولا بین ۳ تا ۶ هفته بعد از عمل می‌توان فعالیت‌های روزمره را انجام داد.

عمل تعویض مفصل زانو چیست؟

عمل تعویض مفصل زانو برای افرادی که مفصل آنها تخریب شده ، برای تسکین درد و بهبود عملکرد مفصل زانو انجام می‌شود. در این عمل جراحی مفاصل آسیب‌دیده شامل استخوان ران، کاسه زانو و ساق پا برداشته شده و به‌جای آن مفصل مصنوعی (پروتز) قرار می‌گیرد. پروتزها می‌توانند از جنس فلز، سرامیک یا پلاستیک سنگین باشند.

طبق آمار اعلام شده از طرف آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا بیش از ۷ میلیون آمریکایی این عمل جراحی را انجام داده‌اند. پس از انجام جراحی تعویض مفصل زانو بیمار درد کمتری داشته و می‌تواند تحرک بیشتری داشته باشد.

عمل آرتروپلاستی را می‌توان برای مفاصل مختلف بدن از جمله شانه، آرنج و مچ پا هم انجام داد. اما این جراحی بیشتر برای تعویض مفصل زانو و ران انجام می‌شود. زمانی که درمان‌های دیگر پاسخگو نیستند و ممکن است شخص توانایی حرکت مفاصل را از دست دهد، پزشک این عمل جراحی را توصیه می‌کند.

 

 

چه افرادی کاندیدای مناسب عمل تعویض مفصل زانو هستند؟

عمل تعویض مفصل زانو مانند هر عمل جراحی دیگری عوارض و معایبی دارد. به همین دلیل پزشک برای همه افراد با مشکلات مفصل این جراحی را پیشنهاد نمی‌دهد. اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق می‌کند، ممکن است پزشک آرتروپلاستی را توصیه کند.

درد مفاصل که با روش‌های درمانی مانند فیزیوتراپی، دارو، بریس، تزریق، تجهیزات کمکی برای راه‌رفتن و استراحت بهبود پیدا نمی‌کند.
سفتی مفاصل و محدود شدن تحرک که باعث می‌شود در انجام فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد کند.
تورم و التهاب که با مصرف دارو یا تغییر سبک زندگی بهبود پیدا نمی‌کند.
برخی بیماری‌ها و مشکلات مربوط به مفاصل می‌توانند چنین علائمی ایجاد کنند. اگر دچار این علائم هستید، احتمالا به یکی از بیماری‌های زیر مبتلا بوده و باید عمل تعویض مفصل زانو را انجام دهید.

آرتریت به‌ویژه بیماری آرتروز از شایع‌ترین بیماری‌هایی هستند که باعث نیاز به عمل آرتروپلاستی می‌شوند.
شکستگی استخوان به‌ویژه شکستگی لگن
ناهنجاری‌های مفصلی مانند دیسپلازی مفصل ران
نکروز آواسکولار (کمبود خون‌رسانی به استخوان)
به نقل از mayoclinic دررابطه‌با کاندید مناسب برای عمل تعویض مفصل زانو:

شایع‌ترین دلیل جراحی تعویض مفصل زانو تسکین درد شدید ناشی از آرتروز است. افرادی که نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو دارند، معمولا در راه‌رفتن، بالارفتن از پله‌ها و نشستن و برخاستن از صندلی مشکل دارند. برخی نیز در هنگام استراحت زانودرد دارند

 

علت جراحی تعویض مفصل زانو

مهم‌ترین دلایل برای انجام عمل آرتروپلاستی شامل موارد زیر است.

زانو دردی که حتی زمان استراحت هم ادامه دارد.
سفتی یا درد زانو که در فعالیت‌های روزمره اختلال ایجاد می‌کند.
تغییر شکل مفصل زانو
انحطاط شدید مفصل زانو که با اشعه ایکس مشخص می‌شود

 

فهرست مطالب مرتبط(روی آنها کلیک کنید)

برای دیدن ویدیو های آموزشی به کانال یوتیوب فیزیوتراپی فانتوم یا اینستاگرام فیزیوتراپی زنجان مراجعه کنید.

 

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید